Tänavu korraldas Konstantin Pätsi muuseum koostööpartneritega Vastupanuvõitluse päeva Läänemaal, kus 70 aastat tagasi Otto Tiefi juhitud valitsus kaatrit oodates oma viimase istungi pidas.
- Rahvas kogunes 22. septembri hommikul Metsakalmistule Otto Tiefi kalmule ja 2012. aastal avatud valitsuse liikmete kenotaafi juurde, et austada Eesti eest elanud ja elu andnud inimesi. Vastupanuvõitluse päeva on Konstantin Pätsi muuseumi algatusel tähistatud taolisel moel juba 2006. aastast.
- Tallinna metsakalmistu väravast jätkus teekond Läänemaa suunas.
- Jüri Uluotsa kalmul Kirbla kirikaias meenutas ajaloolane Mati Mandel Kirblast pärit Jüri Uluotsa eluteed ja saatust. Kalmule asetati mälestuspärjad.
- Mälestushetk Põgari palvemajas, kus toimus Otto Tiefi valitsuse viimase istung.
Mälestushetk algas Põgari palvemaja ees oleva Otto Tiefi valitsuse mälestustahvli juures, kus kõneles Trivimi Velliste.
Rahva nimel asetas mälestuslilled Konstantin Pätsi muuseum. Palvemaja uksed olid avatud, maja perenaine Aime Karu tutvustas maja.
Täpselt Otto Tiefi valitsuse istungi päeval 70 aastat hiljem oli palvemaja rahvast täis, isamaalisi laule laulis Ridala Põhikooli lasteansambel (Kendra Kurisman, Reena Nuut, Helen Alp, Helen Lember, Helikka Kallus, Kelly-Karen Jõeleht, Kärt Kurisman, Carolina Kuris, Liilian Lember) õpetaja Anne Pääsukese juhendamisel.
Põgari palvemajas kõneles oma mälestustest 1944. aastal Puise kandis toimunu kohta need sündmused ise 14-aastase tütarlapsena üle elanud Heli Susi, Otto Tiefi valitsuse haridusministri Arnold Susi tütar.
Heli Susi tänas südamest kohalikku rahvast nendel päevadel osutatud abi eest. Ta pöördus Ridala Põhikooli laululaste poole sooviga, et nad ka oma vanematele, vanavanematele ja koolikaaslaste lähedastele annaksid edasi tema tänusõnad. Tollase haridusministri tütar ütles, et need päevad ja tunnid on tal elupäevade lõpuni meeles.
Põgari palvemajas kõneles välisministeeriumi nõunik, diplomaat Jüri Trei. Lapsepõlves elas Jüri Trei Puises ja õppis Ridala 8-klassilises koolis. Kooli direktoriks oli siis Voldemar Pinn.
- Ridala kogudusemajas ja kirikus ootas rahvast kaetud laud ja maitsvad söögid. Oli aeg lõunapausiks.
- Ridala Püha Maarja–Magdaleena kirikus, kus asub ka Ridala valla ainus Vabadussõja mälestustahvel, pidas palvuse koguduse õpetaja Kari Tynkkynen. Oma kõnes pööras ta erilist tähelepanu nendele inimestele, kes Eesti eest elanud ja ohverdanud oma kõige kallima – oma elu. Tynkkynen tänas mälestuse hoidmise eest ja ütles, et lisaks Vabadussõja mälestustahvlile on Ridala kirikus eelmisest aastast ka Läänemaa metsavendade ja kaitseliidu Lääne maleva ohvitseride mälestustahvel.
- Riigivanemate mälestusjumalateenistusel Haapsalu toomkirikus viisid teenistust läbi EELK peapiiskop Andres Põder, Lääne praost Tiit Salumäe ja abiõpetaja Küllike Valk.
Toomkirik oli lipuehtes, kirikus Läänemaa korraldajate lipud.
Kaitseliidu Lääne malev asetas Haapsalu toomkiriku Vabadussõja mälestustahvli jalamile mälestuspärja Eesti eest elu andnud inimeste mälestuseks.
Teenistuse lõpul kõneles Eesti Endiste Metsavendade Liidu juhatuse liige Heiki Magnus. Ta rääkis oma kõnes vastupanuvõitlusest vene vägede lahkumiseni aastal 1994, tuues eriti välja EEML ja EELK aastaid kestnud koostöö. Heiki Magnus nimetas kirikud, kus EEML on korraldanud mälestuspäevi ja avanud metsavendade mälestustahvleid, neid kirikuid on Eestis kümme. Liidu soov on, et kaetud oleksid kõik maakonnad. „Me töötame selle nimel, et iga maakonna ühes kirikus oleks selle maakonna metsavendade mälestustahvel,” lausus Magnus.
Eesti Endiste Metsavendade Liidu teeneteristi sai tunnustuseks 2006. aastal alguse saanud ja aastaid kestnud koostöö eest EELK peapiiskop Andres Põder.
Vastupanuvõitluse päeva korraldusliku poole eest hoolitsesid sel aastal peakorraldajana Konstantin Pätsi muuseumi tegevjuht Elle Lees ja Läänemaa-poolseks korraldajaks oli Heiki Magnus.
Milve Viigand